Цукровий діабет : що варто знати та як уберегтись .
Цукровий діабет : що варто знати та як уберегтись .
Цукровий діабет – це захворювання, основною ознакою якого є стійке підвищення рівня цукру в крові.
Тому для діагностики цукрового діабету найбільш інформативним методом є визначення рівня глюкози в капілярній крові (береться з пальця) , венозної натще (не їсти мінімум 10 годин перед дослідженням) або глікогемоглобін (коротко позначається: гемоглобін A1c, HbA1c) – біохімічний показник крові, що відображає середній вміст цукру в крові за тривалий період, на відміну від вимірювання глюкози крові, яке дає уявлення про рівень глюкози крові тільки на момент дослідження.
Нормальний рівень глюкози в крові коливається від 3,3 до 6,7 ммоль/л.
Глюкоза є основним джерелом енергії, своєрідним універсальним паливом для наших клітин, яке, згораючи, забезпечує нормальну функцію мозку, печінки, серця і м’язів, особливо при додаткових навантаженнях.А для того щоб цукор потрапив у клітини, потрібен інсулін.
Інсулін – це гормон підшлункової залози, який забезпечує надходження глюкози в клітини організму, відповідає за регулювання обміну білків, каталізуючи їх синтез з амінокислот, і переносить отримані білки до клітин, доставляє в клітини глюкозу, розчинену в крові.
Брак інсуліну або порушення його взаємодії з клітинами організму призводить до того, що з’являється гіперглікемія – стійке збільшення вмісту глюкози (цукру в крові). Тобто при цукровому діабеті глюкоза не може самостійно проникнути в клітину і залишається в крові як непотрібний елемент.
Типи, симптоми, лікування діабету
Є два типи цукрового діабету. При будь-якому з них суть захворювання зводиться до підвищення концентрації глюкози (цукру) в крові.
Цукровий діабет 1 типу пов’язаний з дефіцитом інсуліну: його виробляється мало або зовсім немає.
Зустрічається в 10-15% випадків. Підшлункова не справляється зі своїми функціями – кількість синтезованого гормону не переробляє всього обсягу глюкози, і рівень цукру в крові підвищується.
При цьому типі діабету інсулінотерапія потрібна завжди.
Цукровий діабет 2 типу: інсуліну виробляється достатня кількість, буває навіть більше норми. Але гормон виявляється практично не потрібен, тому що тканини організму втрачають до нього чутливість.
У цьому випадку інсулін використовується рідко – тільки при важкому перебігу, коли інші ліки не допомагають.
Лікарі виділяють також так званий “прихований діабет”, який можна виявити лише за допомогою спеціального аналізу, і потенційний, коли до нього є схильність.
Подібне трапляється при ожирінні, несприятливій спадковості і при надлишковій масі тіла при народженні (від 4 кг і вище).
Основні симптоми діабету:
- Посилене виділення сечі, яке викликається підвищенням її осмотичного тиску через наявність в сечі розчиненої глюкози (глюкози в сечі людини при відсутності патологій бути не може). Виявляється рясним прискореним сечовипусканням в денний, а також у нічний час.
- Постійна спрага, зумовлена істотними втратами з сечею води, а також збільшенням осмотичного тиску крові.
- Невгамовний постійний голод. Цей симптом викликається супроводжуючим діабет порушенням обміну речовин, а точніше – нездатністю клітин поглинати, а також переробляти глюкозу без інсуліну.
- Виражене схуднення, особливо характерне для діабету 1-го типу. Це типовий симптом, що з’являється, незважаючи на наявність у хворих підвищеного апетиту. Схуднення, а нерідко навіть виснаження хворих свідчить про підвищений катаболізм жирів, а також білків через виключення глюкози з енергетичного обміну клітин хворого.
Ознаки діабету в залежності від типу
- Ознаками діабету першого типу є: велика втрата ваги, а також спрага, часте сечовипускання, сухість у роті, дратівливість, швидка стомлюваність, нудота, іноді блювота. Другорядними ознаками діабету такого типу є: болі в серці, болі в литкових м’язах і судоми в них, фурункульоз, шкірний свербіж, головний біль, дратівливість і порушення сну. Щодо другорядних ознак діабету 1-го типу в дітей, слід відзначити появу нічного нетримання сечі.
- Для діабету другого типу характерно: оніміння і судоми ніг, больові відчуття в ногах, а також у руках, відчуття постійної спраги, свербіж, помутніння в очах, погане загоєння ран, наявність шкірних інфекцій, стомлюваність, сонливість, зниження больової чутливості, часті інфекційні захворювання, поступове збільшення ваги, зниження потенції у чоловіків.
- При діабеті другого типу спостерігається випадання волосся на ногах на тлі посиленого росту волосся на обличчі, поява на тілі невеликих жовтих наростів, іменованих ксантомами.
- Також до перших ознак діабету 2-го типу відноситься запалення крайньої плоті, пов’язане з частим сечовипусканням.
- Поява симптомів діабету 2-го типу відбувається не відразу, їх важко виявити, оскільки вони не надто виражені. Нерідко трапляються випадки, коли дане захворювання протікає мляво, що ускладнює встановлення діагнозу. У подібних випадках діабет виявляється випадково, після здачі аналізу на цукор або дослідження сечі. Найчастіше дане захворювання проявляється у зрілому віці. Як правило воно є наслідком неправильного харчування.
Поради щодо профілактики діабету
- Правильно харчуйтеся. Споживайте їжу з низьким вмістом жиру, з більшою кількістю рослинних волокон. П’ять блюд з овочами й фруктами в день. Їжте більше продуктів, багатих на складні вуглеводи. Це сповільнить надходження глюкози в кров, буде підтримувати низький рівень холестерину. Їжте хліб з борошна грубого млива, макаронні вироби, рис, овочі, овес, ячмінь, капусту, гречку, картоплю.
- Не створюйте великі навантаження на підшлункову залозу. Харчуйтеся маленькими порціями суворо через 4 години. Це кращий спосіб забезпечити кров необхідною кількістю інсуліну для переварювання їжі, що ви з’їли.
- Не вживайте цукор і сіль. Навіть дуже мала кількість з’їденого цукру може до небес підняти його рівень у крові. А солона їжа різко підвищує кров’яний тиск.
- Слідкуйте за своєю вагою.
- Займайтеся спортом. Заняття легкими фізичними вправами не менше 5 разів у тиждень, знижують ступінь ризику захворіти цукровим діабетом на 50 %.
- Пийте вітаміни.
- Уникайте стресів.
- Стежте за рівнем глюкози в крові.
- Відмовтесь від алкоголю і тютюну.
14 листопада у всесвітній день цукрового діабету в КНП « Котелевський ЦПМСД» протягом дня, жителі громади мали змогу в кожній амбулаторії загальної практики сімейної медицини пройти безкоштовне обстеження на визначення цукру крові та виміряти артеріальний тиск .
У цей день 59 осіб скористалися цією можливістю. У 5-х із них виявлено високий рівень глюкози. Усі пацієнти отримали консультацію у сімейного лікаря та отримали направлення до ендокринолога щодо подальшого обстеження та лікування . В нашому закладі в достатній кількості наявні препарати інсуліну , щоб отримати їх Вам потрібно звернутися до сімейного лікаря .
КНП « Котелевський ЦПМСД» дякує всім хто долучився та прийняв участь у заході.Адже , мета проведення таких міроприємств, в першу чергу, направлена на привернення уваги громадськості до одного з найсерйозніших захворювань ендокринної системи – цукрового діабету.
Сьогодні діагноз цукровий діабет, на жаль, не рідкість. Однак досягнення медицини, засновані на постійному вивченні цього захворювання, дозволять хворим на цукровий діабет вести нормальне життя, повноцінно працювати і займатися спортом.
Цукровий діабет – нестримно зростаюча епідемія, але зміна способу життя може запобігти катастрофі!
Директор КНП « Котелевський ЦПМСД» Безпалько С.М.