ЩО ТАКЕ БУСТЕРНА ЧИ РЕВАКЦИНАЛЬНА ДОЗА ПРОТИ COVID-19
19 Лютого, 2022Коронавірус
ЩО ТАКЕ БУСТЕРНА ЧИ РЕВАКЦИНАЛЬНА ДОЗА ПРОТИ COVID-19
Введення бустерної дози вакцини – це процедура, яка передбачає додаткову вакцинацію від вірусного або інфекційного захворювання через деякий час після виконання повного курсу вакцинації. Бустерні дози застосовуються при вакцинації людей різних вікових груп від широкого спектру хвороб, у тому числі: сезонного грипу, кашлюку, правця, гепатитів, поліомієліту, коронавірусу тощо.
Щодо ковіда, термін «бустерна доза» використовується медиками, в контексті ревакцинації населення третьою дозою від COVID – 19, а також його штамів: Дельта, Омікрон та ін.
НАВІЩО ПОТРІБНА ТРЕТЯ ДОЗА ВАКЦИНИ
Згідно з проведеними дослідженнями, через 6-9 місяців після проходження дворазової вакцинації від COVID – 19, в організмі спостерігається поступове зниження рівня антитіл, що призводить до зниження загального імунітету проти ковід. Щоб відновити колишній рівень антитіл та посилити імунний захист від коронавірусу, через 180-270 днів після первинної вакцинації, рекомендується ввести бустер вакцини.
Необхідність застосування третьої дози полягає в тому, що імунна система людини формує так званий клітинний імунітет, де зберігається закодована інформація про антиген вірусу. Ця пам’ять зберігається навіть після того, як з організму зникають всі антитіла. Але при повторному проникненні вірусу в організм клітини не встигають забезпечити необхідний рівень відповіді і людина хворіє. Укол бустерної дози вакцини від коронавірусу дозволяє підтримувати необхідний рівень антитіл для активного імунного захисту організму при контакті з вірусом.
КОЛИ ПОТРІБНО РОБИТИ БУСТЕРНУ ДОЗУ ВАКЦИНИ
Рекомендовані терміни застосування бустерної дози вакцини, залежно від типу захворювання, можуть суттєво відрізнятися. Наприклад, введення бустерної дози проти дифтерії та правця потрібно через різні періоди часу, вона вводиться через півроку з моменту народження, півтора роки, 6 років та 16 років.
З коронавірусною інфекцією справи інакші. Високі рівні антитіл після основного курсу вакцинації зберігаються протягом 6-9 місяців. Тому МОЗ України рекомендує вводити бустерну дозу COVID не раніше ніж через півроку після основного курсу та не пізніше ніж через 9 місяців. Бустерну дозу від коронавірусу можуть зробити люди віком від 18 років, які раніше пройшли первинну вакцинацію.
ЯКІ ШАНСИ ЗАХВОРІТИ НА COVID-19 ПІСЛЯ ТРЕТЬОЇ ДОЗИ ВАКЦИНИ
Після введення третьої дози вакцини в організмі виробляються високі рівні специфічних до коронавірусу антитіл. Але це не означає, що щеплення створює якийсь «непробивний» захисний ареол навколо людини – при контакті із зараженою на COVID людиною вірус може проникати всередину клітин вакцинованого організму і розмножуватися в них.
Розмноження вірусу всередині неприщепленого організму є неконтрольованим, тому викликає важкі симптоми та перебіг хвороби. У щепленому організмі вже є високий рівень антитіл, які відразу починають атакувати вірус, уповільнюючи його розмноження або зовсім і не даючи йому розмножуватися. Тому людина почувається здоровою або має менш виражену симптоматику.
ЯКОЮ ВАКЦИНОЮ МОЖНА ОТРИМАТИ БУСТЕРНУ ДОЗУ
Існують офіційні рекомендації Міністерства Охорони Здоров’я України щодо введення бустерної дози вакцини проти коронавірусу. Дотримання цих рекомендацій дозволяє підтримувати максимальний рівень імунітету наступного періоду. Розглянемо докладніше:
- Введено 1 дози: Pfizer або Moderna –може бути бустер Moderna або Pfizer;
- Введено 1 дози: SKBio, Covishield, AstraZeneca – бустер на вибір Moderna або Pfizer;
- Введено 1 дози:: CoronaVac – бустер Pfizer;
- Перші дози: вводилися за комбінованою схемою – бустер на вибір Moderna или Pfizer.
ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО БУСТЕРНОЇ ДОЗИ
Протипоказання до введення бустера є такими ж, як і за повного курсу вакцинації. Повну заборону на вакцинацію від коронавірусу мають люди, у яких:
- Виявилася гостра алергічна реакція на компоненти препарату, у тому числі температура тіла вище 40⁰С, почервоніння в місці введення більше 8см у діаметрі, анафілактичні реакції.
- При прогресуючому розвитку інших захворювань.
- Онкологічні захворювання.
Також існують тимчасові протипоказання: ГРВІ з підвищенням температури вище 38⁰С, лікування із застосуванням реконвалесцентної плазми або моноклінальних антитіл, вакцинація проти інших захворювань.
ПОБІЧНІ ЕФЕКТИ ПІСЛЯ ВАКЦИНАЦІЇ
Вакцинація від ковід безперечно підвищує імунітет і захищає від вірусу. Але, як будь-який інший препарат, може викликати побічні ефекти, які виявляються після введення дози вакцини в організм. З точки зору імунної системи, введення вакцини є проникненням чужорідного агента з метою нашкодити здоров’ю, тому в деяких випадках відповідь імунітету є дуже сильною і може супроводжуватися низкою побічних ефектів.
Основними можливими побічними ефектами вакцинації бустером від COVID є: почервоніння та ущільнення в області уколу, хворобливі відчуття, підвищення температури тіла, алергічний висип та деякі інші. Але перенести їх значно легше, ніж отримати тяжкий перебіг хвороби .