A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Котелевський центр первинної медико-санітарної допомоги"
слоган

Своєчасна діагностика раку молочної залози

Дата: 19.10.2022 10:21
Кількість переглядів: 3

Своєчасна діагностика раку молочної залози

https://oncolife.com.ua/img/source/img_rac/molochnaya_zheleza.jpg

Рак молочної залози – найбільш часте злоякісне захворювання серед жінок у всьому світі . В Україні захворюваність на рак молочної залози займає 1-е місце серед всіх злоякісних пухлин, що виявляються у жінок. У 2021 році в Котелевській ТГ  зафіксовано  3 нові випадки у  пацієнток , які перебувають на обліку в онколога з приводу раку молочної залози.

ФАКТОРИ РИЗИКУ                     

Захворіти на рак молочної залози може будь-яка жінка, однак у одних ризик виникнення пухлини низький, у інших — високий. До групи високого ризику належать насамперед особи з поєднанням певних   генетичних та фенотипічних факторів, перш за все — це особливості стилю життя. Деякі з факторів, які підвищують ризик захворювання на рак молочної залози, наступні: вік (понад 40 років);спадкова і сімейна схильність (жінки, у яких матері або сестри хворіли на рак молочної залози, мають значно більше шансів захворіти на ту ж хворобу);пізня менопауза;ранній початок менструацій (до 12 років);народження першої дитини у віці понад 30 років;переривання вагітності;у жінок, які ніколи не народжували фіброзно-кістозна мастопатія та інші проліферативні                     захворювання молочних залоз ;ожиріння (понад 40% нормальної ваги);цукровий діабет, гіпертонічна хвороба; систематичне паління та вживання алкоголю.

КЛІНІЧНІ ПРОЯВИ ТА СИМПТОМИ

Існують три основні клінічні форми РМЗ: вузлова форма, дифузна форма та хвороба Педжета. У більшості випадків ранній РМЗ розвивається безсимптомно. Для того, щоб виявити клінічні симптоми раку, самим жінкам дуже важливо слідкувати за змінами зовнішнього вигляду, чутливості, форми та структури своїх молочних залоз. Особливо необхідно звертати увагу на такі зміни:

1. Поява нових ущільнень. Існують також шкірні симптоми вузлового РМЗ: над ущільненням при натисканні з’являється зморшкуватість шкіри, площадка чи воронкоподібне втягнення (симптом втягнення шкіри у формі пупка), бугристість, чи поява нових зморшок.

2. Болючість соска, потовщений сосок, патологічні виділення із соска, втягнення соска, симптом "ракетки" (еліпсоподібна ареолярна область).

3. Збільшення залози, поява пухлини у аксилярній ділянці, а також деформація залози.

4. Одним із симптомів раку може бути також усихання сосків. Особливо небезпено виділення із сосків крові.

5. Болі у залозі (рідко є симптомом РМЗ).

ДІАГНОСТИКА

Діагностика раку молочної залози починається з огляду у лікаря-мамолога. Лікар перевіряє тканини молочної залози, лімфатичні вузли під пахвами і в області ключиць на наявність ущільнень або інших відхилень від норми. Після цього визначається подальший план інструментального обстеження, який є індивідуальним для кожної пацієнтки.

Мамографія є одним із провідних методів первинної діагностики РМЗ, який дозволяє діагностувати пухлини розмірами від 5-10 мм. Вірогідність методу складає 75-95%, його застосування при клінічній діагностиці РМЗ дозволяє виявити пухлини 1-ої стадії в 50-70% випадків.

Ультразвуковий метод дослідження показаний для виявлення доброякісних утворень діаметром понад 1 см. При цьому УЗД належить вирішальна роль в діагностиці кіст, де точність методу досягає 98-100%.

Термографія молочних залоз широко застосовується в клінічній практиці для диференціальної діагностики в складних випадках, однак її діагностична цінність у плані виявлення РМЗ невелика.

Пункційна (аспіраційна) біопсія відіграє вирішальну роль у діагностиці утворень молочної залози. При непідвладних пальпації утвореннях пункція виконується під контролем УЗД або мамографа, з подальшим цитологічним дослідженням одержаного матеріалу.

Трепан-біопсія дозволяє одержати стовпчик тканини, доступний гістологічному дослідженню, визначити рецепторний статус пухлини і вивчити тканинні маркери.

Цитологічне дослідження виділень з сосків виконується при наявності патологічних виділень. При відсутності верифікації діагнозу прийнято дослідження повторювати тричі. Цитологічне дослідження виділень з сосків у ряді випадків дозволяє встановити діагноз при ранніх формах протокових карцином, коли іншими доступними методами візуалізувати пухлину не видається за можливе.

 

ЛІКУВАННЯ РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

План лікування раку молочної залози залежить від типу захворювання, стадії, розміру пухлини і чутливості клітин до гормонів. Обов’язково проводиться хірургічна операція. Додатково може бути призначена хіміотерапія, радіотерапія, протигормональне лікування і таргетна терапія.

Незважаючи на те, що для багатьох пацієнтів операція здається ключовою подією, основа боротьби з раком – системна терапія, яка включає хіміотерапію, протигормональну і таргетну терапію. Системна терапія впливає на весь організм, знищуючи ракові клітини, які мігрували в різні органи з основної пухлини.

Успішність лікування раку молочної залози великою мірою залежить від своєчасності діагностики! Чим раніше розпочато лікування, тим більше шансів на одужання!! Якщо ви виявили ущільнення або інші зміни в грудях не затягуйте та зверніться до лікаря


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: А ЯК ВИ СТАВИТЕСЯ ДО МЕДИЧНОЇ РЕФОРМИ?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень