Спалах кору в Україні: що треба знати про хворобу і як захистити себе
Кір - надзвичайно контагіозна гостра інфекційна хвороба, переважно дитячого віку, яка характеризується інтоксикацією, підвищенням температури тіла, катаром слизових оболонок дихальних шляхів та кон'юнктив, наступною появою плямисто-па-пульозного висипу, який вкриває шкіру хворого.
Збудник кору - вірус, що належить до родини пара-мксовірусів. Єдиним джерелом інфекції є хвора людина - з останніх 2 днів інкубаційного періоду до 5-го дня після появи останнього висипання. Найбільша заразливість припадає на період до появи висипки. Шлях передачі кору - повітряно-краплинний, можлива передача вірусу на значні відстані (через коридори, сходові клітки в сусідні кімнати та квартири). Передача кору через предмети та третю особу у зв'язку з нестійкістю збудника у зовнішньому середовищі не відбувається.
У клінічному перебігу кору виділяють такі періоди: інкубаційний, катаральний, період висипань та реконвалесценції. Інкубаційний період становить 9-17 днів. Початок хвороби гострий. З'являються симптоми катарального періоду: підвищення температури тіла до 38-39°С, головний біль, кашель, нежить. Підвищення температури тіла в перші дні у більшості випадків нестійке. Катаральні явища з кожним днем посилюються. З'являються світлобоязнь, сльозотеча, розвивається кон'юнктивіт. На 2-3-й день від початку хвороби на слизовій оболонці щік проти малих корінних зубів, інколи на слизовій оболонці губ та кон'юнктив, виникають дрібні, розміром із макову зернину, білуваті цятки, які піднімаються над слизовою оболонкою і оточені червоним обідком. Це плями Філатова-Копліка - характерний для кору симптом, який має особливо важливе діагностичне значення. Одночасно або через 1-2 дні на слизовій оболонці м'якого та твердого піднебінь з'являються червоні плями неправильної форми - корова енантема. Слизова оболонка всієї порожнини рота стає рихлою та гіпєремійованою. Тривалість катарального періоду - 2-4 дні. Перед появою висипань температура тіла часто знижується, іноді до норми.
Період висипу починається з нового підвищення температури тіла (двогорба температурна крива) та посилення інших симптомів загальної інтоксикації. Катаральні явища у верхніх дихальних шляхах та кон'юнктивах досягають максимуму. Перші елементи висипу з'являються за вухами, на переніссі, на обличчі. Висип при кору плямисто-папульозний, численний, місцями він зливається, розміщується на незміненому фоні шкіри. Характерною є етапність появи висипу, спочатку на обличчі та шиї, потім на тулубі і. нарешті, на кінцівках. Елементи висипу «цвітуть» в середньому 3 дні, з 4-го починають згасати в тому самому порядку, в якому вони з'явилися. На місці висипу залишається пігментація, згодом починається дрібне висівкоподібне лущення. Разом із згасанням висипу зменшуються явища загальної інтоксикації, нормалізується температура тіла, зменшуються катаральні явища. У дорослих перебіг кору звичайно буває більш важким, із геморагічними висипаннями і крововиливами в шкіру та слизові оболонки, вираженою інтоксикацією, частим виникненням пневмонії і можливим ураженням ЦНС.
Неускладнений кір із легким і середньотяжким перебігом не потребує специфічного медикаментозного лікування. Хворого ізолюють в окрему добре провітрювану кімнату. Необхідно дотримуватися ліжкового режиму протягом 7-10 днів, приймати велику кількість рідини (соки, компоти, киселі), механічно і хімічно щадну їжу. Важливого значення надають догляду за шкірою і слизовими оболонками. Рекомендується періодично промивати очі теплою перевареною водою або 2%-м розчином гідрокарбонату натрію. Сухі губи змазують жиром, ніс прочищають ватним тампоном, змоченим вазеліновим маслом, рот полощуть перевареною водою. Медикаментозні засоби може призначати тільки лікар!
Єдиним шляхом профілактики кору та запобігання ускладнень від нього залишається проведення дітям профілактичних щеплень, внаслідок чого і виробляється імунітет до хвороби.
Найбільший ризик захворювання на кір та розвиток ускладнень мають нещеплені діти раннього віку. Специфічну профілактику кору в Україні здійснюють живою вакциною. Планову вакцинацію проводять у віці 12 місяців.Повторне введення вакцини дозволяє сформувати захисний рівень імунітету у 95-98% вакцинованих. Станом на 27.03.2019 року в Котелевському районі захворювання на кір не зареєстровано
Слід зазначити, що запобігти поширенню кору можливо лише шляхом формування колективного імунітету, який створює умови для того, щоб інфекційні захворювання не передавалися від одного члена колективу до іншого. Він може бути створений шляхом імунізації, а також після того, як значна кількість людей із популяції перехворіє на кір. Для формування захисного рівня колективного імунітету проти кору шляхом імунізації необхідно охопити профілактичними щепленнями не менше, як 95% населення.
Головний лікар КЗ Котелевський ЦПМСД С.М.Безпалько