Зупинимо туберкульоз

Дата: 28.06.2022 15:12

Зупинимо туберкульоз

Збройна агресія Російської Федерації, яка розпочалася 24 лютого 2022, привела до масштабної гуманітарної кризи, яка охопила все населення України.

У регіонах, охоплених активними бойовими діями, люди зазнають дефіцит харчових продуктів, наявність хронічного стресу, не мають доступу до базових медичних послуг. Під час боїв мешканці населених пунктів вимушені перебувати в укриттях, значна кількість яких переповнена і погано вентилюється. Виїзд з районів бойових дій, зокрема на початку вторгнення, був пов’язаний з перебуванням всередині будівель вокзалів, автобусів, потягів та тимчасових притулків, які також були переповнені і погано вентилювалися. Значна кількість пацієнтів з туберкульозом не мала змоги продовжити лікування через труднощі у відвідуванні лікувального закладу, зміну місця перебування або обмеженнями у роботі протитуберкульозної служби. Перерва лікування у цих пацієнтів могла привести до прогресування туберкульозу і відновлення епідемічної небезпеки з їхнього боку.

Ситуацію додатково погіршує зниження на 30% виявлення туберкульозу у 2020 році, викликане пандемією COVID-19, з відновленням у 2021 році лише на 4,5%. Недовиявлені у 2020-2021 роках хворі вірогідно продовжують поширювати туберкульозну інфекцію у громадах, що підсилює епідемічні ризики.

ВООЗ рекомендує проводити систематичний скринінг населення на туберкульоз, зокрема проводити скринінгове  рентгенологічне обстеження всіх осіб старше 15 років не рідше одного разу на рік.

Запрошуємо Вас провести самоскринінг за анонімною анкетою, яка розміщена нижче:

Скринінгова анкета

для дорослої особи стосовно чинників ризику та симптомів,

що можуть свідчити про ТБ*

Запитання

Так

Ні

Симптоми, що можуть свідчити про туберкульоз, для дорослої людини

1.

Чи є у Вас кашель або покашлювання більше 2-х тижнів?

2.

Чи помітили Ви останнім часом підвищену втомлюваність та слабкість?

3.

Чи є у Вас підвищена пітливість, особливо вночі?

4.

Чи зменшилась вага Вашого тіла з невизначених причин?

5.

Чи є у Вас упродовж останнього часу підвищення температури тіла (має значення навіть незначне підвищення – до 37-37,2С)?

6.

Чи є у Вас задишка при незначному фізичному навантаженні?

7.

Чи турбує Вас біль в грудній клітці?

Чинники ризику

8.

Чи хворіли Ви на туберкульоз в минулому?

9.

Чи є у Вас хронічне захворювання, що призводить до зниження імунітету (ВІЛ-інфекція, цукровий діабет, онкологічні захворювання тощо)?

10.

Чи отримуєте Ви лікування преднізолоном, або іншими препаратами, які впливають на імунітет (зазвичай, застосовуються при лікуванні злоякісних новоутворювань, бронхіальної астми, ревматоїдного артриту тощо)

11.

Чи проводилася Вам трансплантація органів (кісткового мозку)?

12.

Чи мали Ви контакт із хворим на туберкульоз за останні два роки?

13.

Чи перебували Ви в місцях позбавлення волі впродовж останніх 2-х років?

14.

Чи характерне для Вашого життя хоча б одне з нижчепереліченого: низький рівень матеріального забезпечення родини, міграція, вживання алкоголю та наркотичних речовин, безпритульність?

*обстеження з метою виявлення туберкульозу проводиться за відповіді «так» на будь-яке запитання

Скринінгова анкета для батьків або законних представників дитини стосовно чинників ризику та симптомів, що можуть свідчити про ТБ у дитини та підлітка

Запитання

Так

Ні

Симптоми, що можуть свідчити про туберкульоз

1.

Чи є у Вашої дитини кашель або покашлювання більше 2-х тижнів?

2.

Чи помітили Ви останнім часом підвищену втомлюваність та слабкість, або навпаки збудженість дитини, втрату інтересу до ігор та звичайних занять?

3.

Чи помітили Ви підвищену пітливість дитини, особливо вночі?

5.

Чи є у дитини впродовж останнього часу підвищення температури тіла (має значення навіть незначне підвищення – до 37-37,2С)?

6.

Чи реагує дитина на фізичні навантаження, так саме як раніше? Чи з’явилася задишка навіть при незначному фізичному навантаженні?

7.

Чи скаржилася дитина на біль в грудній клітці?

8.

Чи уповільнився ріст та зростання маси тіла у дитини в останні місяці?

Чинники ризику

9.

Чи перебувала дитина в контакті з хворим на туберкульоз за останні два роки?

10.

Чи хворіла дитина/підліток на туберкульоз у минулому?

11.

Чи є в дитини/підлітка хронічне захворювання, що призводить до зниження імунітету (ВІЛ-інфекція, цукровий діабет, бронхіальна астма, онкологічні захворювання, вроджений імунодефіцитний стан тощо)?

12.

Чи проводилася дитині трансплантація органів (кісткового мозку)?

13.

Чи отримує дитина упродовж більш ніж 1 місяця лікування преднізолоном, або іншими препаратами, які впливають на імунітет (зазвичай, застосовуються при лікуванні злоякісних новоутворювань, бронхіальної астми, ревматоїдного артриту тощо)?

14.

Чи зазнала сім’я дитини несприятливих соціальних впливів: низький рівень матеріального забезпечення родини, міграція, вживання алкоголю та наркотичних речовин дитиною або батьками, безпритульність?

*обстеження з метою виявлення туберкульозу проводиться за відповіді “так” на будь-яке запитання

Під час опитування важливо зібрати анамнез життя дитини, що може вплинути на прийняття клінічного рішення, зокрема, чи отримала дитина вакцинацію БЦЖ, чи проходила дитина обстеження на ВІЛ-інфекцію, ВІЛ-статус матері дитини тощо