Комунальне Некомерційне Підприємство "Котелевський Центр Первинної Медико-Санітарної Допомоги"
Полтавська обл., смт Котельва, вул. Полтавський Шлях, буд. 283

Поліомієліт

 

Поліомієліт — гостре інфекційне , висококонтагізне захворювання, з враженням сірої речовини спинного мозку поліовірусом, характеризується переважною патологією нервової системи. Хвороба переслідує людство з прадавніх часів. Знаходять мумії стародавнього Єгипту з з характерними для поліомієліту змінами. Сам вірус дуже живучий в зовнішньому середовищі. В воді зберігається більше 3-х місяців, в фекаліях півроку. Його не вбивають ні заморожування ні висушування, виживає в кислому середовищі, тому не гине в шлунку. Гине вірус при використанні концентрованих розчинів хлорного вапна та на сонячному світлі. Джерелом інфекції являється хвора людина або вірусоносій. В організм попадає з їжею водою,  частіше через порушення гігієнічних норм. Відомі три типи віруса, Вірус третього типу не виявляється на території планети з 2012р. Форми захворювання дві типова (паралітична) та нетипова (без враження ЦНС) По тяжкості перебігу — тяжка середньої тяжкості та легка. По перебігу захворювання — гладка, та така що може бути ускладнена основним захворюванням, з вторинною інфекцією, та з загостренням хронічних захворювань. Класична форма розрізняється по рівню враження нервової системи спинальна — вражається шийний грудний та поперековий відділи спинного мозку, бульбарна , при якому вражаються ядра черепних нервів розташованих в стволі мозку. Понтійна — коли вражається ядра лицевого нерву . Мається також змішана форма, при яких поєднуються в різних варіаціях ці патологічні процеси    Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому прояви хвороби можуть бути різними: Жодних симптомів — без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків, що робить її особливо небезпечною для оточуючих.Грипоподібні симптоми — лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання — протягом кількох днів може проявлятися один чи кілька з них. За такої форми хвороби, яка виникає у 25% випадків, вірус розповсюджується найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами грипу.Рухові розлади — сильний біль у вражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин. Параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя.Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. При одужанні після поліомієліту функція вражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється.Дуже рідко симптомом ураження поліовірусом центральної нервової системи також буває менінгіт.На сьогодні не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту. Близько 5% хворих помирають. В основному - через порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури. У одного з 200 хворих розвиваються деформації хребта і кінцівок, що стають причиною інвалідності.Інші небезпечні ускладнення поліомієліту – пневмонія, міокардит, важкі шлунково кишкові розлади з кровотечею, проривом, виразками, кишкова непрохідність.
 Вакцинація - єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту.  Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя. 
Як повідомляє прес-служба МОЗ України, у вересні цього року  прекваліфікована лабораторія ВООЗ підтвердила поліовірус cVDPV1 у двох дітей із Закарпатської області. На момент виявлення паралічу одній дитині було чотири роки, другій – 10 місяців; обидві дитини попередньо не вакциновані від поліомієліту.Слід зазначити, що розповсюдження поліовірусу cVDPV виникло в результаті низького охоплення вакцинацією в країні з 2008 року. У 2014 році тільки 49% дітей були повністю вакциновані від поліо.
Департамент охорони здорв’я Полтавської облдержадмістрації повідомляє, що 24 жовтня 2019р в Україні відзначається “Всесвітній День боротьби з поліомієлітом” і пропонує оголосити його Днем проведення щеплень проти поліомєліту дітям , що їх тпотребують згідно із Календаарем профщеплень


За основу повідомлення та картинка взяті статті з відкритиджерел інтернет, та рекомендацій МОЗ та департаменту охоронит здоровя’я Полтавської ОДА
                                                                                                                                                                               Підготовлено О.М Кухарев педіатр ЦРЛ     221019