Комунальне некомерційне підприємство "Котелевський центр первинної медико-санітарної допомоги"
Полтавська обл., смт Котельва, вул. Полтавський Шлях, буд. 283

Пройди тест на ВІЛ і будь впевненим у своєму майбутньому.

Ліки від ВІЛ-інфекції є

В Україні з 1995 року триває епідемія ВІЛ-інфекції. Це захворювання вражає імунітет (захисні сили) людини і робить її вразливої до низки інфекційних, вірусних, грибкових та онкологічних хвороб. Ще 15 років тому ВІЛ-інфекція вважалась смертельно-небезпечною хворобою, бо у ВІЛ-інфікованої людини не було можливості лікуватись. Але ВІЛ-інфекція сьогодні — не смертельний вирок, а звичайне хронічне захворювання.


Сьогодні в Україні наявні безкоштовні ліки від ВІЛ-інфекції – антиретровірусна терапія (АРТ). Тому, якщо вчасно взнати про свій статус і вчасно почати лікування, людина з ВІЛ матиме всі шанси жити повноцінним життям. Так, ліки потрібно приймати систематично, кожного дня і протягом усього життя, але існує багато хронічних захворювань, які потребують постійного прийому ліків. Наприклад, гіпертонічна хвороба, цукровий діабет.

Шляхи передачі ВІЛ

Джерелом ВІЛ-інфекції є інфікована людина, яка знаходиться в будь-якій стадії хвороби, в тому числі, і в «період вікна», коли тест не виявляє антитіла до ВІЛ. Цей період триває від 3-х місяців до 1 року. Отже, тим хто мав ризиковану поведінку, радимо пройти тестування через півроку і рік після небезпечного контакту.

Варто знати, що з моменту інфікування до розвитку опортуністичних хвороб (за старою термінологією – до розвитку СНІДу) без антиретровірусної терапії може минути від 2-3 до 10-15 років.

Інфікування ВІЛ відбувається трьома основними шляхами: статевим (з 2007 року в Україні це основний шлях передачі ВІЛ), парентеральним (через кров) і від матері до дитини. Інших шляхів передачі ВІЛ не існує.

Статевий шлях передачі – при гомосексуальних чи гетеросексуальних статевих контактах (під час анального, вагінального та орального сексу) без презервативу.

Парентеральний шлях (ін'єкційний, через кров) – при переливання інфікованої цільної крові або її компонентів; при використанні забруднених шприців, інструментарію (особливо людьми, які вживають ін’єкційні наркотики!); при пересадці інфікованих органів, випадковому уколі інфікованою голою чи при порізі забрудненим хірургічним чи побутовим інструментом.

Від матері до дитини – внутрішньоутробно через плаценту від ВІЛ-інфікованої матері; під час пологів – при контакті плоду з інфікованою кров'ю або секретами матері; при вигодовуванні новонародженої дитини грудьми або грудним молоком ВІЛ-інфікованої матері.

Як пройти тест на ВІЛ

Якщо у вас протягом року був незахищений секс (без презервативу) або небезпечний контакт з кров’ю іншої людини через спільний інструмент (шприці, голки), радимо пройти тест на ВІЛ.

Щоб пройти тест на ВІЛ вам потрібно звернутись до сімейного лікаря, з яким у вас підписано декларацію або до будь якого медичного працівника, якому ви довіряєте Сьогодні швидкі тести наявні в усіх медичних закладах вашого району. Тест на ВІЛ є швидким тестом: після взяття краплі крові з пальця, результат стане відомим через 15-30 хвилин. Медичний працівник (лікар, медична сестра) проведуть для вас консультацію, щоб вам було зрозуміло, як себе убезпечити від інфікування ВІЛ (якщо тест виявиться негативним) і як діяти, якщо тест виявиться позитивним. В разі позитивного результату тесту, вам потрібно чітко виконувати поради медичних працівників, щоб якомога швидше отримати ліки. Результат і процедура тесту на ВІЛ є конфіденційною інформацією і не розголошується за межі вузького кола медичних фахівців, які будуть надалі займатися вашим лікуванням.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) радить всім ВІЛ-позитивним людям: дорослим, дітям, вагітним жінкам — одразу розпочинати антиретровірусну терапію (АРТ) після встановлення позитивного результату швидкого тесту. Такі можливості в Україні є. Головне вчасно взнати про свій ВІЛ-статус, щоб принагідно вчасно розпочати життєво-необхідне лікування.

Життя з ВІЛ

Люди з ВІЛ мають повне право і можливість кохати, бути коханими і вести статеве життя. Якщо вони приймають АРТ, то можуть досягти такої мінімальної кількості вірусу, за якої вони не можуть інфікувати свого партнера/-ку.

У людей з ВІЛ, які приймають АРТ, гальмується розвиток вірусу в організмі. Стадія СНІДу (4 клінічна стадія ВІЛ-інфекції) у такої людини не розвивається. Тому у ВООЗ радять взагалі відмовитись від використання терміну СНІД, бо успіхи антиретровірусної терапії свідчать про те, що СНІД у ВІЛ-позитивної людини не розвивається, якщо вона систематично приймає ліки. Такі люди майже нічим зовні не відрізняються від звичайних людей, мають можливості працювати, мати сім’ю, народжувати здорових дітей.

Отже, з ВІЛ можна і треба повноцінно жити. Але для цього потрібно позбутися забобонів і стигми, пов’язаної з ВІЛ і зрозуміти, що ВІЛ-інфекція – звичайне хронічне захворювання з хорошим прогнозом за умов лікування. Часи, коли СНІДом лякали людей, вже в минулому. Сьогодні є ліки і чим раніше людина з ВІЛ почне лікування, тим краще для неї. Але, на жаль, сьогодні в Україні медики виявляють ВІЛ вже в третій або четвертій стадії хвороби, коли ВІЛ-позитивну людину знесилюють супутні хвороби (туберкульоз, запалення легень, вірусні інфекції, кандідоз та інші). В цих стадіях лікувати ВІЛ-позитивну людину вже важче, хоча теж можливо. Тому запорукою ефективного лікування є раннє виявлення ВІЛ.

Будь свідомим – пройди тест на ВІЛ, дізнайся про свій ВІЛ-статус!

Тестування на ВІЛ проводиться 8.00 до 12.30  за адресами:

Назва ЛПЗ

Адреса

Телефон

Амбулаторія ЗПСМ № 1 смт.Котельва

смт. Котельва, вулиця  Полтавський шлях, 204

2-31-79

Амбулаторія ЗПСМ № 2 смт.Котельва

смт.Котельва, вулиця  Миколаївська,  169

2-30-81

Амбулаторія ЗПСМ № 3 смт.Котельва

смт. Котельва, вулиця  Полтавський шлях 283

2-11-41

Амбулаторія ЗПСМ с.В.Рублівка

с.Велика Рублівка, вулиця Брикеля, 4

9-42-38

Амбулаторія ЗПСМ с.Деревки

с.Деревки, вулиця Гагаріна, будинок 7

9-35-17

Амбулаторія ЗПСМ

с.Більськ

с.Більськ, вулиця Куземенська,   20

9-45-38

Амбулаторія ЗПСМ с.Милорадове

с.Милорадове, вулиця Преображенська, 66

9-43-38

 

Щоб пройти тест на ВІЛ треба звернутись до свого (або чергового) сімейного лікаря.

 

Проект HealthLink реалізується БО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» та МБФ «Альянс Громадського здоров’я» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).